Nevladina organizacija “Evropska razvojna ideja”, u saradnji sa NVO “Zelena umjetnost” i “Zaštita biodiverziteta” uspješno je realizovala projekat Bolja budućnost za osobe sa invaliditetom.
Sa zadovoljstvom možemo da istaknemo da su sve projektne aktivnosti relizovane u predviđenom roku i na planirani način, kazao je asistent na projektu Besim Suljević, dodajući da su najbolji pokazatelji uspješno realizovanog projekta same osobe sa invaliditetom koje ne kriju zadovoljstvo što su baš one bile dio ovog programa i što su stekli adekvatna znanja zbog kojih su konkurentniji na tržištu rada.
„U projekat je bilo uključeno osam lica koja uspješno prošla osposobljavanje, a po isteku obuke šest lica je nastavilo radni angažman u trajanju od šest mjeseci. Ova lica su imala priliku da se osposobljavaju na konkretnom radnom mjestu za zanimanja u administraciji, upravljanju i poslovanju. Projekat je imao poseban fokus na žene sa invaliditetom. Od osam ukupno uključenih lica šest su bile žene, što je još jedna velika prednost kada je u pitanju zapošljavanje lica sa invaliditetom“, pojasnio je
Suljević dodajući su da nakon uspješno realizovanog projekta dva lica sa invaliditetom nastavila radni angažman u trajanju od devet mjeseci.
„Sve što je projektom bilo predviđeno uspješno je realizovano. Zapošljavanje osoba sa invaliditetom je realizovano i cilju njihovog ravnopravnog učešća u svim segemntima društvenog života i kasnije lakšeg uključivanja na tržištu rada. Cilj projekta je bio da se kroz motivisanje i osposobljavanje na konkretnom radnom mjestu osnaže lica sa invaliditetom, promovišu subvencije prilikom njihovog zapošljavanja i poboljša njihova vidljivost, te se na taj način poveća njihova mogućnost i kapacitet zapošljavanja“, kazao je on.
Motivacioni trening
Kroz interaktivan pristup psihološko-motivacionog treninga na kojem se uz predavanja, kroz radioničarski tip rada, podsticala motivacija osam kandidata kako bi im prvenstveno predstavili bitnost aktivnog traženja posla, naučili su pisanje Si-vija i biografije i simuliranje intervjua sa poslodavcem. Motivacioni trening motiviše pojedinca za traženje posla, dok na treningu osoba upoznaje samu sebe, uči kako da procjenjuje sopstvene mogućnosti i osobine koje čine osnovu za njegovo dalje stručno osposobljavanje, ističe Suljević.
Projekat je uključivao aktivnosti koje se odnose na medijsku kampanju – promociju koja je za rezultat imala bolju vidljivost lica sa invaliditetom na tržištu rada i promociju prednosti zapošljavanja.
„Posebna pažnja za lica sa invaliditetom je bila kroz realizaciju seta aktivnosti koje se odnose na izgradnju njihovog samopouzdanja i kapaciteta koji će im pomoći da se bolje pozicioniraju na tržištu rada. Realizovana su i četiri dvodnevna treninga psiho-socijalne podrške i traženja zaposlenja u drugom, trećem, četvrtom i petom mjesecu održavanja obuka. Bilo je zadovoljstvo raditi sa angažovanim osobama sa invaliditetom, koji su pokazali svje vrijednosti“, naglasio je Suljević.
Izvor: DN Dan
Leave A Comment